2018 Race Results2018-09-13T07:14:22+00:00

2018 Race Results

13:30 Sky Bet Supreme Novices' Hurdle (Grade 1)
1st15silkSummerville Boy9/1N D FehilyT R George
2nd6silkKalashnikov5/1Jack QuinlanMiss Amy Murphy
3rd8silkMengli Khan14/1J W KennedyG Elliott

View full results

14:10 Racing Post Arkle Challenge Trophy Novices' Chase (Grade 1)
1st2silkFootpad5/6R WalshW P Mullins
2nd1silkBrain Power14/1Nico de BoinvilleN J Henderson
3rd3silkPetit Mouchoir4/1D N RussellH de Bromhead

View full results

14:50 Ultima Handicap Chase (Grade 3)
1st12silkCoo Star Sivola5/1Lizzie KellyNick Williams
2nd4silkShantou Flyer14/1James BowenRichard Hobson
3rd13silkVintage Clouds7/1Danny CookMrs S J Smith

View full results

15:30 Unibet Champion Hurdle Challenge Trophy (Grade 1)
1st1silkBuveur D'Air4/6B J GeraghtyN J Henderson
2nd8silkMelon7/1P TownendW P Mullins
3rd9silkMick Jazz25/1D N RussellG Elliott

View full results

16:10 OLBG Mares' Hurdle (Grade 1) (Registered As The David Nicholson Mares' Hurdle)
1st2silkBenie Des Dieux9/2R WalshW P Mullins
2nd8silkMidnight Tour33/1D N RussellA King
3rd1silkApple's Jade1/2J W KennedyG Elliott

View full results

16:50 National Hunt Challenge Cup Amateur Riders' Novices' Chase (Grade 2)
1st11silkRathvinden9/2Mr P W MullinsW P Mullins
2nd16silkMs Parfois11/2Mr W BiddickA J Honeyball
3rd15silkSizing Tennessee8/1Mr B O'NeillC L Tizzard

View full results

17:30 Close Brothers Novices' Handicap Chase (Listed)
1st20silkMister Whitaker13/2B HughesM R Channon
2nd8silkRather Be12/1J McGrathN J Henderson
3rd10silkRocklander25/1A P HeskinT R George

View full results

13:30 Ballymore Novices' Hurdle (Grade 1) (Registered as The Baring Bingham)
1st12silkSamcro8/11J W KennedyG Elliott
2nd3silkBlack Op8/1N D FehilyT R George
3rd11silkNext Destination4/1R WalshW P Mullins

View full results

14:10 RSA Insurance Novices' Chase (Grade 1)
1st10silkPresenting Percy5/2D N RussellP G Kelly
2nd9silkMonalee10/3N D FehilyH de Bromhead
3rd7silkElegant Escape9/1Harry CobdenC L Tizzard

View full results

14:50 Coral Cup Handicap Hurdle (Grade 3)
1st6silkBleu Berry20/1M P WalshW P Mullins
2nd3silkTopofthegame9/1Sam Twiston-DaviesP F Nicholls
3rd23silkBarra16/1J W KennedyG Elliott

View full results

15:30 Betway Queen Mother Champion Chase (Grade 1)
1st1silkAltior1/1Nico de BoinvilleN J Henderson
2nd6silkMin5/2P TownendW P Mullins
3rd5silkGod's Own40/1P J BrennanT R George

View full results

16:10 Glenfarclas Chase (Cross Country Chase)
1st12silkTiger Roll7/1K M DonoghueG Elliott
2nd13silkUrgent De Gregaine12/1Felix de GilesE Clayeux
3rd11silkThe Last Samuri11/4David BassK C Bailey

View full results

16:50 Boodles Fred Winter Juvenile Handicap Hurdle (Grade 3)
1st12silkVeneer Of Charm33/1J W KennedyG Elliott
2nd3silkStyle De Garde12/1Nico de BoinvilleN J Henderson
3rd7silkNube Negra15/2Harry SkeltonD Skelton

View full results

17:30 Weatherbys Champion Bumper (Standard Open NH Flat Race) (Grade 1)
1st20silkRelegate25/1Ms K WalshW P Mullins
2nd2silkCarefully Selected6/1D E MullinsW P Mullins
3rd18silkTornado Flyer14/1P TownendW P Mullins

View full results

13:30 JLT Novices' Chase (Grade 1) (Registered As The Golden Miller)
1st10silkShattered Love4/1J W KennedyG Elliott
2nd9silkTerrefort3/1D A JacobN J Henderson
3rd1silkBenatar10/1J E MooreG L Moore

View full results

14:10 Pertemps Network Final Handicap Hurdle (Grade 3)
1st13silkDelta Work6/1D N RussellG Elliott
2nd21silkGlenloe9/2B J GeraghtyG Elliott
3rd23silkConnetable33/1Harry CobdenP F Nicholls

View full results

14:50 Ryanair Chase (Grade 1) (Registered As The Festival Trophy)
1st1silkBalko Des Flos8/1D N RussellH de Bromhead
2nd7silkUn De Sceaux8/11P TownendW P Mullins
3rd2silkCloudy Dream10/1B HughesRuth Jefferson

View full results

15:30 Sun Bets Stayers' Hurdle (Grade 1)
1st6silkPenhill12/1P TownendW P Mullins
2nd8silkSupasundae6/1R M PowerMrs J Harrington
3rd12silkWholestone14/1Aidan ColemanN A Twiston-Davies

View full results

16:10 Brown Advisory & Merriebelle Stable Plate Handicap Chase (Grade 3)
1st6silkThe Storyteller5/1D N RussellG Elliott
2nd24silkSplash of Ginge25/1Jamie BargaryN A Twiston-Davies
3rd19silkKing's Odyssey14/1Adam WedgeEvan Williams

View full results

16:50 Trull House Stud Mares' Novices' Hurdle (Grade 2) (Registered As The Dawn Run)
1st2silkLaurina4/7P TownendW P Mullins
2nd1silkCap Soleil10/1P J BrennanF O'Brien
3rd6silkChampayne Lady80/1D F O'ReganA Fleming

View full results

17:30 Fulke Walwyn Kim Muir Challenge Cup Amateur Riders' Handicap Chase
1st8silkMissed Approach8/1Mr N McParlanW Greatrex
2nd4silkMall Dini4/1Mr P W MullinsP G Kelly
3rd11silkSquouateur5/1Mr J J CoddG Elliott

View full results

13:30 JCB Triumph Hurdle (Grade 1)
1st1silkFarclas9/1J W KennedyG Elliott
2nd3silkMr Adjudicator8/1P TownendW P Mullins
3rd6silkSayo33/1D E MullinsW P Mullins

View full results

14:10 Randox Health County Handicap Hurdle (Grade 3)
1st21silkMohaayed33/1Bridget AndrewsD Skelton
2nd9silkRemiluc50/1Harry ReedC Gordon
3rd14silkWhiskey Sour7/1D J MullinsW P Mullins

View full results

14:50 Albert Bartlett Novices' Hurdle (Grade 1) (Registered As The Spa Novices' Hurdle)
1st10silkKilbricken Storm33/1Harry CobdenC L Tizzard
2nd13silkOk Corral16/1B J GeraghtyN J Henderson
3rd18silkSantini11/4Nico de BoinvilleN J Henderson

View full results

15:30 Timico Cheltenham Gold Cup Chase (Grade 1)
1st11silkNative River5/1R JohnsonC L Tizzard
2nd9silkMight Bite4/1Nico de BoinvilleN J Henderson
3rd2silkAnibale Fly33/1B J GeraghtyA J Martin

View full results

16:10 St. James's Place Foxhunter Challenge Cup Open Hunters' Chase
1st10silkPacha Du Polder25/1Miss H C TuckerP F Nicholls
2nd16silkTop Wood50/1Mr S Davies-ThomasMiss K Morgan
3rd2silkBarel Of Laughs14/1Mr Alex EdwardsPhilip Rowley

View full results

16:50 Martin Pipe Conditional Jockeys' Handicap Hurdle
1st1silkBlow By Blow11/1D MeylerG Elliott
2nd23silkDiscorama33/1D RobinsonP Nolan
3rd5silkEarly Doors9/1J J SlevinJoseph P O'Brien

View full results

17:30 Johnny Henderson Grand Annual Challenge Cup Handicap Chase (Grade 3)
1st7silkLe Prezien15/2B J GeraghtyP F Nicholls
2nd4silkGino Trail25/1J E MooreKerry Lee
3rd9silkTop Gamble8/1D N RussellKerry Lee

View full results